Wiele osób myśląc o sprzedaży domu, ma przed oczami wystawienie ogłoszenia w internecie i szybką transakcję gotówkową. Jednak kiedy zaczynają pojawiać się problemy i stresujące sytuacje, okazuje się, że cała operacja jest bardziej skomplikowana, a błędom, które się pojawiły można było zaradzić wcześniej. Dlatego wyszczególniłem 6 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy sprzedaży domu, aby oszczędzić czas i pieniądze. Jak się do niej przygotować?
Po pierwsze powinniśmy się zastanowić czy w ogóle możemy dom sprzedać, czy nie ma przeciwwskazań w dokumentach lub wad prawnych, które uniemożliwiają przeprowadzenie transakcji. Warto też się zastanowić czy taka sprzedaż nam się opłaca i czy nie napotkamy po drodze podatków i opłat, których się nie spodziewaliśmy
Kolejne kroki, jakie musimy podjąć to ustalenie ceny nieruchomości. Ceny ofertowej i potencjalnej ceny transakcyjnej, czyli takiej, jaką realistycznie chcielibyśmy otrzymać. Przygotowanie oferty także nie należy do najłatwiejszych. Aby dom na zdjęciach wyglądał czysto i schludnie trzeba go przygotować i posprzątać oraz co najtrudniejsze ten ład utrzymać po zrobieniu zdjęć. Dlaczego? Potencjalni nabywcy zainteresowani ofertą, w czasie oglądania nieruchomości, będą się czuli lepiej kiedy będzie ona posprzątana, co zrobi na nich lepsze wrażenie i bardziej zachęci do zakupu. Podczas wyceny domu powinniśmy uwzględnić w niej takie aspekty jak:
- Lokalizacja, otoczenie, sąsiedztwo budynku – popularność danego osiedla, bliskość przedszkola, dojazd do centrum oraz dostępność sklepów, sąsiedztwo torów, wysypisk itp.;
- aktualne ceny rynkowe nieruchomości o zbliżonych cenach, metrażach, standardzie;
- metraż nieruchomości i układ pomieszczeń, koszty utrzymania, ilość pokoi;
- dostęp do mediów i uzbrojenie działki, szambo, kanalizacja, rodzaj ogrzewania
- rok powstania i standard wykończenia– sprzęty agd., różne udogodnienia;
- ustawienie okien względem stron świata, doświetlenie pomieszczeń, widok z okien;
i wiele innych…
Jaki jest przepis na udaną ofertę?
Powinna zawierać niezbyt dużo tekstu, być napisana prostym, niespecjalistycznym językiem, a także przykuwać uwagę. Zamieszczamy w niej podstawowe informacje o nieruchomości oraz jej parametry, a także pokazujemy zalety. Podczas sesji zdjęciowej naszego domu powinniśmy skupić się na pokazaniu przestrzeni i dobrym oświetleniu pomieszczeń a także na logicznym przedstawieniu ich kolejności. Można także zastosować zdjęcia lub film z drona, co doskonale zobrazuje okolicę, wygląd elewacji i podwórka. Na pewno uatrakcyjni to naszą ofertę, choć niestety jest to kosztowny zabieg. Do oferty możemy także dołączyć rzut nieruchomości, który pokazuje realistyczne rozplanowanie pomieszczeń.
Znamy już nasze oczekiwania wobec ceny, oferta została ułożona i co dalej? Gdzie i jak można promować sprzedaż? W dzisiejszych czasach Internet wkłada nam do ręki ogrom możliwości, z których możemy skorzystać. Mnóstwo portali ogłoszeniowych a także społecznościowych oferuje rozwiązania dzięki, którym potencjalni nabywcy są w stanie obejrzeć naszą ofertę oraz dom za pomocą jednego kliknięcia, nie wychodząc nawet z domu. Poza portalami takimi jak OLX, Gumtree czy Facebook poszukujący nieruchomości nadal przeglądają ogłoszenia w prasie bądź rozglądają się za banerami wywieszonymi na balkonach czy płotach. Aby uatrakcyjnić ofertę, możemy także zorganizować dni otwarte, co może przyciągnąć więcej potencjalnych klientów i pokazać im dokładnie naszą nieruchomość.
W całym procesie najważniejsze są dokumenty, bo bez nich nie sprzedamy nieruchomości. Do ich zebrania potrzebne są długie godziny chodzenia po urzędach i wypełniania druczków by w końcu nasz dom trafił w ręce nowego nabywcy. Ilość niezbędnych dokumentów często zaskakuje sprzedających.
Gdy już jesteśmy tak blisko dopięcia sprzedaży i cieszymy się z zakończenia całego procesu, możemy napotkać niespodziewane problemy. W przypadku zakupu na kredyt, nawet mimo posiadania przez kupujących zdolności kredytowej, może okazać się, że bank nie będzie chciał go udzielić. Co może być przyczyną? Bardzo często są to nieuregulowane granice działki, braki w dokumentach lub różne wady prawne i fizyczne nieruchomości, których właściciel do tej pory nawet nie był świadom.
Wiele kroków do przejścia, wiele dokumentów do wypełnienia, a Ty nie masz pewności, że chcesz przez to przechodzić?
Pobierz nagranie, w którym znacznie rozwijam i objaśniam wyżej opisane przeze mnie tajniki sprzedaży domu, na które warto zwrócić uwagę.
Grzegorz Rutko
Ekspert ds. Nieruchomości
Pomagam swoim klientom znaleźć sposób na sprzedaż ich nieruchomości oraz rozwiązywać ich nieruchomościowe problemy.
Częstochowa, Kłobuck, Lubliniec, Myszków, Radomsko, Pajęczno